Najpoznatija jela sa sirom

Vjerujemo da baš svaka zemlja na kugli zemaljskoj ima svoje najpoznatije jelo sa sirom. Mi smo izdvojili samo neka. Koja od njih ste probali i koja su vam najdraža?

Francuzi se mogu pohvaliti mnogim sjajnim jelima čiji je glavni sastojak sir, točnije puno sira. Jedno od takvih je gratin dauphinois, izvrsno jelo iz pećnice čiji su sastojci tanko rezani krumpir, kremasto, aromatizirano mlijeko s vrhnjem, puno gruyerea rezanog na kockice i puno maslaca. Tako francuski...


... Baš kao i aligot, što je naziv za pire od krumpira u koji se obilno dodaje sir, a vrlo često i češnjak. Ili divna francuska juha od luka sa zapečenim sirom!


Mac & Cheese
, klasik američke gastronomije. Iako prvi recept iz 1824. godine predviđa samo tri sastojka - tjesteninu (makarone), maslac i sir po izboru - s vremenom je svaka obitelj dodavala neke svoje dodatke, poput luka ili slanine, uvijek pazeći da sira ima u velikim količinama. Koju god kombinaciju izabrali, za ovo jelo je važno da je sočno, bogato i dobro pečeno.

 

Amerikancima priznajemo još dva brzinska jela, grilled cheese sandwich (dobro pečen na vrućoj tavi i bogato punjen sirom, najčešće cheddarom ili Monterey Jackom) i cheeseburger, za koji svi dobro znamo što je.

 

Nachos, jedna od najpopularnijih tex-mex (teksaško-meksičkih) grickalica na svijetu. Radi se o prženim trokutićima od kukuruznog brašna koji se prekriju kriškama sira, papričicama jalapeño i raznim umacima, zagriju u pećnici tek toliko da se sir otopi i odmah posluže.

 

Iako je fondue od sira tradicionalno švicarsko jelo nastalo još sredinom 18. stoljeća, vrlo je popularno i u Francuskoj. To se jelo radi od najmanje dvije vrste sira, najčešće gruyerea i ementalera, uz dodatak bijelog vina (kažu da je fondue bez vina kao ruža bez trna), začina, češnjaka i malo škrobnog brašna. Zagrijava se dok se sir ne otopi i sastojci ne pretvore u gustu masu, a služi se uz prepečene komadiće kruha koji se umaču u fini sirni umak. Može se jesti i uz pečeno ili kuhano povrće, kao i uz kuhane kobasice i meso.


Kad je Hrvatska u pitanju, ne možemo se odlučiti je li naše najpoznatije i najpopularnije jelo od sira savijača od sira (koja korijene vuče s bečkog dvora) ili zagorski štrukli, pa ih stavljamo jedno uz bok drugome. Obje se delicije rade od vučenog tijesta, pune se nadjevom od svježeg sira i peku u pećnici, s tim da se štrukli peku obilno preliveni vrhnjem.


A slatko od sira? Cheesecake! Torta od sira svima je dobro poznata. Na pečenu ili nepečenu podlogu od keksa dodaje se krema od svježeg sira, jaja i vanilije pa peče u pećnici. Potom se premazuje smjesom od vrhnja i šećera te vrati u pećnicu da se kratko zapeče. Postoje verzije s voćem i voćnim nadjevima, kao i čokoladne i karamel verzije. A postoje i verzije koje se ne peku, već samo dobro hlade. Kakva god bila, torta od sira je mnogima omiljena slastica. A kad smo kod omiljenih slastica, tu je i svjetski slavni tiramisu. Ovaj se talijanski klasik radi od kremastog sira mascarponea, jaja i piškota umočenih u kuhanu kavu, u koju se dodaje liker amaretto, a može ga zamijeniti i rum.

 

Najpoznatija salata na svijetu zasigurno je insalata caprese, za koju su dovoljne samo tri namirnice: rajčica, svježa mozzarella (po mogućnosti od bivoljeg mlijeka) i svježi bosiljak. Uz nekoliko kapi maslinova ulja i prstohvat soli nastaje gurmanski zalogaj koji je zaludio cijeli svijet. A nije lako odoljeti ni grčkoj salati: hrskavi krastavci, sočne rajčice, malo luka, kalamata maslina, origana, maslinova ulja i kockice Salakisa - zvuči tako svježe i neodoljivo, zar ne?

 

No kad bismo trebali izdvojiti samo jedno jelo bez kojeg ne bismo mogli zamisliti svijet, vjerujemo da bi to bila pizza. Nastala na samom jugu Italije kao siromaško jelo, pizza to već odavno nije. Mozzarella, gorgonzola, parmigiano reggiano, grana padano, scamorza, fontina, stracchino... sve su to sirevi koji kombinirani jedni s drugima ili s umakom od rajčice i drugim sastojcima podižu pizzu visoko na ljestvici svjetske gastronomije. I da, smatramo da je baš pizza najpoznatije jelo sa sirom na svijetu. Slažete li se?